Vishay 220 μF Capacitor 400 V dc, Snap-in - MAL215746221E3 Solder
RS Stock No.: 321-0452Brand: VishayManufacturers Part No.: MAL215746221E3
Capacitance
220μF
Mount Type
Snap-in
Packaging
Tape & Reel
Height
40mm
Length
40mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Termination Type
Solder
Maximum Operating Temperature
85°C
Lead Pitch
10mm
Lifetime
5000 h
Standards/Approvals
EU, IEC
Leakage Current
880μA
Tolerance
±20 %
Series
157 PUM-SI
Automotive Standard
No
Product details
157 Series
Polarized Aluminium Electrolytic Capacitors, Non-Solid Electrolyte
Miniature snap-in high voltage capacitors
Up to 500 V
Useful life: 5000 h at 85 °C
Capacitance
220μF
Mount Type
Snap-in
Packaging
Tape & Reel
Height
40mm
Length
40mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Termination Type
Solder
Maximum Operating Temperature
85°C
Lead Pitch
10mm
Lifetime
5000 h
Standards/Approvals
EU, IEC
Leakage Current
880μA
Tolerance
±20 %
Series
157 PUM-SI
Automotive Standard
No
Product details
157 Series
Up to 500 V
Useful life: 5000 h at 85 °C