Panasonic 220μF Aluminium Electrolytic Capacitor 400V dc, Through Hole - ECEC2GP221CJ
RS Stock No.: 790-0500Brand: PanasonicManufacturers Part No.: ECEC2GP221CJ
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
220µF
Voltage
400V dc
Mounting Type
Through Hole
Technology
Aluminium Electrolytic
Dimensions
25 (Dia.) x 40mm
Height
40mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Diameter
25mm
Maximum Operating Temperature
+85°C
Lifetime
2000h
Lead Pitch
10mm
Ripple Current
1.49A
Tolerance
±20%
Series
HA SNAP IN
Product details
UP Series type TS
Compact size general purpose aluminium electrolytic capacitors featuring snap-in terminals on a unified 10mm pitch
Ideal for PCB applications which require high component densities
Recommended PCB hole size 2mm diameter
Click here to find out more
You may be interested in
Stock information temporarily unavailable.
Price on asking
Select packaging type
Price on asking
Select packaging type
Click here to find out more
You may be interested in
Technical Document
Specifications
Capacitance
220µF
Voltage
400V dc
Mounting Type
Through Hole
Technology
Aluminium Electrolytic
Dimensions
25 (Dia.) x 40mm
Height
40mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Diameter
25mm
Maximum Operating Temperature
+85°C
Lifetime
2000h
Lead Pitch
10mm
Ripple Current
1.49A
Tolerance
±20%
Series
HA SNAP IN
Product details
UP Series type TS