Vishay 220 μF Capacitor 35 V dc, Radial, Through Hole - MAL213650221E3 Solder
RS Stock No.: 218-9789Brand: VishayManufacturers Part No.: MAL213650221E3
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Brand
Vishay
Capacitance
220μF
Product Type
Capacitor
Construction
Cylindrical Can
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Tape & Reel
Height
16mm
Polarity
Polar
Length
10mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Pin Count
2
Termination Type
Solder
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
6000 h
Standards/Approvals
EU, IEC
Leakage Current
77μA
Tolerance
±20 %
Series
136 RVI
Automotive Standard
No
Product details
136 Series
Polarized Aluminium Electrolytic Capacitors, Non-Solid Electrolyte
Very low impedance and low ESR
Very long useful life: 4000 h to 10 000 h at 105 °C
Very high reliability
Excellent ripple current capability
Radial leads, cylindrical Aluminium case with pressure relief, insulated with a blue sleeve
Charge and discharge proof
Standards
CEI 384-4/CECC 30300
Click here to find out more
You may be interested in
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Select packaging type
QuantityUnit pricePer Pack
Click here to find out more
You may be interested in
Technical Document
Specifications
Brand
Vishay
Capacitance
220μF
Product Type
Capacitor
Construction
Cylindrical Can
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Tape & Reel
Height
16mm
Polarity
Polar
Length
10mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Pin Count
2
Termination Type
Solder
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
6000 h
Standards/Approvals
EU, IEC
Leakage Current
77μA
Tolerance
±20 %
Series
136 RVI
Automotive Standard
No
Product details
136 Series
Very low impedance and low ESR