STMicroelectronics SMCJ30CA-TR 1-Element Bi-Directional TVS Diode, 1.5 kW, 2-Pin DO-214
RS Stock No.: 795-7225Brand: STMicroelectronicsManufacturers Part No.: SMCJ30CA-TR
Direction Type
Bi-Directional
Minimum Breakdown Voltage Vbr
33.3V
Package Type
DO-214
Maximum Reverse Stand-off Voltage Vwm
30V
Peak Pulse Power Dissipation Pppm
1.5kW
Maximum Peak Pulse Current Ippm
156A
Clamping Voltage VC
64.3V
Minimum Operating Temperature
-55°C
Test Current It
1mA
Maximum Operating Temperature
150°C
Length
7.15mm
Series
SMCJxxCA
Height
2.45mm
Product details
Transil™ TVS SMT Bidirectional 1500W, STMicroelectronics
Transient Voltage Suppressors, STMicroelectronics
Click here to find out more
You may be interested in
View all in TVS Diodes
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Click here to find out more
You may be interested in
Direction Type
Bi-Directional
Minimum Breakdown Voltage Vbr
33.3V
Package Type
DO-214
30V
1.5kW
156A
Clamping Voltage VC
64.3V
Minimum Operating Temperature
-55°C
Test Current It
1mA
Maximum Operating Temperature
150°C
Length
7.15mm
Standards/Approvals
Series
SMCJxxCA
Height
2.45mm
Product details