Microchip ATMEGA2561-16AU, 8 bit AVR, ATMEGA2561 Microcontroller, 16 MHz, 256kB FLASH, 64-Pin TQFP
brand-logo
View all in Microcontrollers
Technical Document
Specifications
Product Type
Microcontroller
Series
ATMEGA2561
Package Type
TQFP
Mount Type
Surface
Pin Count
64
Device Core
AVR
Data Bus Width
8bit
Interface Type
SPI, USART
Program Memory Size
256kB
Maximum Clock Frequency
16MHz
RAM Size
8kB
Maximum Supply Voltage
5.5V
Number of Programmable I/Os
54
Minimum Operating Temperature
-40°C
Analogue Comparators
1
Maximum Operating Temperature
85°C
Height
1.05mm
Length
14.1mm
Standards/Approvals
No
Minimum Supply Voltage
4.5V
Instruction Set Architecture
RISC
Automotive Standard
No
ADCs
8 x 10 Bit
Program Memory Type
FLASH
Country of Origin
United States
Product details
8-Bit megaAVR Microcontrollers, 32KB to 256KB Flash
Types of megaAVR 8-bit microcontrollers
•ATmega32
•ATmega64
•ATmega128
•ATmega324
•ATmega325
•ATmega406
•ATmega640
•ATmega644
•ATmega645
•ATmega1280
Click here to find out more
View all in Microcontrollers
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Select packaging type
QuantityUnit price
Product Type
Microcontroller
Series
Package Type
TQFP
Mount Type
Surface
Pin Count
64
Device Core
AVR
Data Bus Width
8bit
Interface Type
SPI, USART
Program Memory Size
256kB
Maximum Clock Frequency
16MHz
RAM Size
8kB
Maximum Supply Voltage
5.5V
Number of Programmable I/Os
54
Minimum Operating Temperature
-40°C
Analogue Comparators
1
Maximum Operating Temperature
85°C
Height
1.05mm
Length
14.1mm
Standards/Approvals
Minimum Supply Voltage
4.5V