XP Power Switching Power Supply, GCS350PS56 56V dc, 6.25A, 350 W, Input 85V ac to 264V ac
brand-logo
View all in Switching Power Supplies
Technical Document
Specifications
Product Type
Switching Power Supply
Maximum Output Voltage
56V dc
Number of Outputs
1
Mount Type
Chassis
Power
350W
Minimum Operating Temperature
-40°C
SMPS Output Current
6.25A
Maximum Operating Temperature
70°C
Depth
36.3mm
Length
127mm
Weight
290g
Standards/Approvals
Width
76.2mm
Efficiency
93%
Series
GCS
Maximum Input Voltage
264V ac
Output Current
6.25A
Hazardous Area Certification
No
Minimum Input Voltage
85V ac
Product details
XP Power - GCS Series Switch Mode Power Supply
XP Power GCS series of switch mode power supplies provides the user with a unit designed to minimise no load power consumption and maximise efficiency. The result of this design, is to ensure equipment installations adhere to latest environmental legislation. This range of single output AC-DC power supplies are packaged in an industry standard 3 x 5 x 1.42" package, and achieves EN55011/22 level B emissions compliance.
The GCS series has been designed with 1U and other industrial, IT & medical applications.
Features and Benefits
Convection / force-cooled ratings.
Class I & II IT & medical safety approvals.
Remote on/off functionality.
Class B emissions.
Switch Mode - XP Power
Stock information temporarily unavailable.
QuantityUnit price
Technical Document
Specifications
Product Type
Switching Power Supply
Maximum Output Voltage
56V dc
Number of Outputs
1
Mount Type
Chassis
Power
350W
Minimum Operating Temperature
-40°C
SMPS Output Current
6.25A
Maximum Operating Temperature
70°C
Depth
36.3mm
Length
127mm
Weight
290g
Standards/Approvals
Width
76.2mm
Efficiency
93%
Series
GCS
Maximum Input Voltage
264V ac
Output Current
6.25A
Hazardous Area Certification
No
Minimum Input Voltage
85V ac
Product details