XP Power Switching Power Supply, FCS60US15 15V dc, 4A, 60 W, Input 80V ac to 264V ac
RS Stock No.: 177-7649Brand: XP PowerManufacturers Part No.: FCS60US15
brand-logo
View all in Switching Power Supplies
Technical Document
Specifications
Product Type
Switching Power Supply
Maximum Output Voltage
15V dc
Number of Outputs
1
Mount Type
Chassis
Power
60W
Minimum Operating Temperature
-25°C
SMPS Output Current
4A
Maximum Operating Temperature
70°C
Length
101.6mm
Depth
26.4mm
Weight
112g
Standards/Approvals
No
Width
50.8mm
Efficiency
85%
Maximum Input Voltage
264V ac
Series
FCS
Output Current
4A
Hazardous Area Certification
No
Minimum Input Voltage
80V ac
Country of Origin
Taiwan, Province Of China
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
Product Type
Switching Power Supply
Maximum Output Voltage
15V dc
Number of Outputs
1
Mount Type
Chassis
Power
60W
Minimum Operating Temperature
-25°C
SMPS Output Current
4A
Maximum Operating Temperature
70°C
Length
101.6mm
Depth
26.4mm
Weight
112g
Standards/Approvals
Width
50.8mm
Efficiency
85%
Maximum Input Voltage
264V ac
Series
FCS
Output Current
4A
Hazardous Area Certification
Minimum Input Voltage
80V ac