XP Power Switching Power Supply, FCS40US48 48V dc, 830mA, 40 W, Input 80V ac to 264V ac
RS Stock No.: 177-7647Brand: XP PowerManufacturers Part No.: FCS40US48
brand-logo
View all in Switching Power Supplies
Technical Document
Specifications
Product Type
Switching Power Supply
Maximum Output Voltage
48V dc
Number of Outputs
1
Mount Type
Chassis
Power
40W
Minimum Operating Temperature
-25°C
SMPS Output Current
830mA
Maximum Operating Temperature
70°C
Length
76.2mm
Depth
26.4mm
Weight
86g
Standards/Approvals
No
Width
50.8mm
Efficiency
86%
Maximum Input Voltage
264V ac
Series
FCS
Output Current
830mA
Hazardous Area Certification
No
Minimum Input Voltage
80V ac
Country of Origin
Taiwan, Province Of China
Stock information temporarily unavailable.
QuantityUnit price
Technical Document
Specifications
Product Type
Switching Power Supply
Maximum Output Voltage
48V dc
Number of Outputs
1
Mount Type
Chassis
Power
40W
Minimum Operating Temperature
-25°C
SMPS Output Current
830mA
Maximum Operating Temperature
70°C
Length
76.2mm
Depth
26.4mm
Weight
86g
Standards/Approvals
Width
50.8mm
Efficiency
86%
Maximum Input Voltage
264V ac
Series
FCS
Output Current
830mA
Hazardous Area Certification
Minimum Input Voltage
80V ac