XP Power Switching Power Supply, FCM400PS48 48V dc, 8.3A, 400 W, Input 80V ac to 275V ac
brand-logo
View all in Switching Power Supplies
Technical Document
Specifications
Product Type
Switching Power Supply
Maximum Output Voltage
48V dc
Number of Outputs
1
Mount Type
Chassis
Power
400W
Minimum Operating Temperature
-10°C
SMPS Output Current
8.3A
Maximum Operating Temperature
70°C
Depth
49mm
Length
152.4mm
Weight
800g
Standards/Approvals
Width
101.6mm
Efficiency
85%
Series
FCM
Maximum Input Voltage
275V ac
Output Current
8.3A
Hazardous Area Certification
No
Minimum Input Voltage
80V ac
Product details
XP Power - FCM Series of AC-DC Power Supplies
The FCM series from XP Power offers an excellent range of 400 W power supplies, all of which have been IT and medically approved. These highly reliable, enclosed power supplies also feature 80 V – 275 VAC in operation, 5 V standby, AC OK and remote on/off settings.
400 W (600 W peak), enclosed power supplies
IT and medically approved
80 V – 275 VAC in operation
5 V standby, AC OK and remote on/off settings
85% efficiency
-10 °C to +70 °C Operating temperature
Low noise fan
Screw terminals
Switch Mode - XP Power
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
QuantityUnit price
Product Type
Switching Power Supply
Maximum Output Voltage
48V dc
Number of Outputs
1
Mount Type
Chassis
Power
400W
Minimum Operating Temperature
-10°C
SMPS Output Current
8.3A
Maximum Operating Temperature
70°C
Depth
49mm
Length
152.4mm
Weight
800g
Standards/Approvals
Width
101.6mm
Efficiency
85%
Series
FCM
Maximum Input Voltage
275V ac
Output Current
8.3A
Hazardous Area Certification
No
Minimum Input Voltage
80V ac
Product details
IT and medically approved
80 V – 275 VAC in operation
85% efficiency