XP Power Switching Power Supply, EML30US15-E 15V, 2A, 30 W, Input 85V ac to 264V
RS Stock No.: 122-6606Brand: XP PowerManufacturers Part No.: EML30US15-E
brand-logo
View all in Switching Power Supplies
Technical Document
Specifications
Product Type
Switching Power Supply
Maximum Output Voltage
15V
Number of Outputs
1
Mount Type
PCB
Power
30W
Minimum Operating Temperature
-20°C
SMPS Output Current
2A
Maximum Operating Temperature
70°C
Depth
27.9mm
Length
78.7mm
Weight
160g
Standards/Approvals
EN 60601-1/A12, IEC 60601-1, ANSI/AAMI ES 60601-1
Width
38.1mm
Efficiency
88%
Series
EML
Maximum Input Voltage
264V
Output Current
2A
Hazardous Area Certification
No
Minimum Input Voltage
85V ac
Country of Origin
China
Product details
XP EMCO - EML30 Series of AC-DC Power Supplies
The EML30 series from XP Power offers a highly reliable range of open frame and encapsulated AC-DC single output power supplies. The series has been primarily designed for medical applications and meets worldwide medical safety standards, in compliance to class B with conducted and radiated emissions. This compact, class II designed range has a single output range from 3.3 V to 48 V and features a 130%, 30s peak load capability.
30 W
Single Outputs from 3.3 V to 48 V
Mechanical options include PCB mount, open frame, chassis mount
Meets worldwide medical safety standards
130%, 30s Peak load capability
Class II design
XP Power
Stock information temporarily unavailable.
Product Type
Switching Power Supply
Maximum Output Voltage
15V
Number of Outputs
1
Mount Type
PCB
Power
30W
Minimum Operating Temperature
-20°C
SMPS Output Current
2A
Maximum Operating Temperature
70°C
Depth
27.9mm
Length
78.7mm
Weight
160g
Standards/Approvals
Width
38.1mm
Efficiency
88%
Series
EML
Maximum Input Voltage
264V
Output Current
2A
Hazardous Area Certification
No
Minimum Input Voltage
85V ac
Country of Origin
China
Product details
30 W
130%, 30s Peak load capability