XP Power Switching Power Supply, ECS25US15 15V dc, 1.67A, 25 W, Input 120 V dc, 80V ac to 264V ac
brand-logo
View all in Switching Power Supplies
Technical Document
Specifications
Product Type
Switching Power Supply
Maximum Output Voltage
15V dc
Number of Outputs
1
Mount Type
Chassis
Power
25W
Minimum Operating Temperature
-20°C
SMPS Output Current
1.67A
Maximum Operating Temperature
70°C
Depth
20.6mm
Length
76.2mm
Weight
100g
Standards/Approvals
Width
50.8mm
Efficiency
90%
Series
ECS
Maximum Input Voltage
264V ac
Output Current
1.67A
Hazardous Area Certification
No
Minimum Input Voltage
120, 80V dc
Product details
XP Power - ECS25 Series of AC-DC Power Supplies
The ECS25 series from XP Power offers an excellent range of 25 W, open frame power supplies, all of which have been IT and medically approved. These highly reliable, compact power supplies all feature low leakage current and less than 0.3 W no load input power. The range has small, 2” x 3” footprint, an ultra-low profile 0.9.5” height and all of the power supplies feature either a class I or class II construction. These power supplies are all convection-cooled with an efficiency of up to 90% and an operating temperature from -20 °C to +70 °C.
25 W, AC-DC power supplies
IT and medically approved
-20 °C to +70 °C Operating temperature
<0.3 W no load input power
2” x 3” packaging footprint
Ultra-low profile 0.95” height
Up to 90% efficiency
Open frame
Switch Mode - XP Power
Stock information temporarily unavailable.
QuantityUnit price
Technical Document
Specifications
Product Type
Switching Power Supply
Maximum Output Voltage
15V dc
Number of Outputs
1
Mount Type
Chassis
Power
25W
Minimum Operating Temperature
-20°C
SMPS Output Current
1.67A
Maximum Operating Temperature
70°C
Depth
20.6mm
Length
76.2mm
Weight
100g
Standards/Approvals
Width
50.8mm
Efficiency
90%
Series
ECS
Maximum Input Voltage
264V ac
Output Current
1.67A
Hazardous Area Certification
No
Minimum Input Voltage
120, 80V dc
Product details
25 W, AC-DC power supplies
IT and medically approved
<0.3 W no load input power
2” x 3” packaging footprint
Ultra-low profile 0.95” height
Up to 90% efficiency