XP Power Switching Power Supply, ASB110PS15 15V dc, 7.33A, 110 W, Input 85V ac to 264V ac
brand-logo
View all in Switching Power Supplies
Technical Document
Specifications
Product Type
Switching Power Supply
Maximum Output Voltage
15V dc
Number of Outputs
1
Mount Type
PCB
Power
110W
Minimum Operating Temperature
-40°C
SMPS Output Current
7.33A
Maximum Operating Temperature
85°C
Depth
17mm
Length
116.8mm
Weight
230g
Width
61mm
Standards/Approvals
UL 609501, IEC 609501, EN 609501
Efficiency
91%
Series
ASB
Maximum Input Voltage
264V ac
Output Current
7.33A
Hazardous Area Certification
No
Minimum Input Voltage
85V ac
Product details
XP Power - ASB110 Series of AC-DC Power Supplies
The ASB110 series from XP Power offers an excellent range of 110 W power supplies. These highly reliable, PCB mount power supplies feature a low profile, full brick package and have a high efficiency of up to 91%. The range requires no external components, has a universal input and features over current, over voltage and over temperature protection.
110 W, PCB mount power supplies
No external components required
Low profile, full brick package
High efficiency of up to 91%
Over current, over voltage and over temperature protection
Universal input
-40 to +85 °C Operating temperature
-40 to +85 °C Base plate temperature
Base plate cooled
<0.3 W no load input power
XP Power - AC-DC Power Supplies
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
QuantityUnit price
Product Type
Switching Power Supply
Maximum Output Voltage
15V dc
Number of Outputs
1
Mount Type
PCB
Power
110W
Minimum Operating Temperature
-40°C
SMPS Output Current
7.33A
Maximum Operating Temperature
85°C
Depth
17mm
Length
116.8mm
Weight
230g
Width
61mm
Standards/Approvals
Efficiency
91%
Series
ASB
Maximum Input Voltage
264V ac
Output Current
7.33A
Hazardous Area Certification
No
Minimum Input Voltage
85V ac
Product details
High efficiency of up to 91%
Universal input
Base plate cooled
<0.3 W no load input power