Wolfspeed Type N-Channel MOSFET, 10.7 A, 1200 V Enhancement CCB021M12FM3
RS Stock No.: 248-8949Brand: WolfspeedManufacturers Part No.: CCB021M12FM3
brand-logo
View all in MOSFETs
Technical Document
Specifications
Product Type
MOSFET
Channel Type
Type N
Maximum Continuous Drain Current Id
10.7A
Maximum Drain Source Voltage Vds
1200V
Mount Type
Chassis
Maximum Drain Source Resistance Rds
21mΩ
Channel Mode
Enhancement
Maximum Power Dissipation Pd
469W
Minimum Operating Temperature
-55°C
Forward Voltage Vf
1.2V
Maximum Operating Temperature
175°C
Standards/Approvals
RoHS
Automotive Standard
No
Click here to find out more
View all in MOSFETs
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Select packaging type
QuantityUnit price
Product Type
MOSFET
Channel Type
Type N
10.7A
1200V
Mount Type
Chassis
21mΩ
Channel Mode
Enhancement
Maximum Power Dissipation Pd
469W
Minimum Operating Temperature
-55°C
Forward Voltage Vf
1.2V
Maximum Operating Temperature
175°C