Vishay 60 V 40 A Rectifier & Schottky Diode Schottky 3-Pin DPAK V40PW60CHM3/I
RS Stock No.: 238-7496Brand: VishayManufacturers Part No.: V40PW60CHM3/I
brand-logo
View all in Schottky Diodes & Rectifiers
Technical Document
Specifications
Brand
Vishay
Product Type
Rectifier & Schottky Diode
Mount Type
Surface
Package Type
TO-252
Maximum Continuous Forward Current If
40A
Peak Reverse Repetitive Voltage Vrrm
60V
Diode Configuration
2x Common Cathode Pair
Series
eSMP
Rectifier Type
Schottky
Pin Count
3
Peak Reverse Current Ir
70mA
Maximum Forward Voltage Vf
0.68V
Minimum Operating Temperature
-40°C
Peak Non-Repetitive Forward Surge Current Ifsm
240A
Maximum Operating Temperature
150°C
Height
1.3mm
Standards/Approvals
RoHS
Automotive Standard
AEC-Q101
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
Price on asking
Each (In a Pack of 5) (Exc. VAT)
Select packaging type
Price on asking
Select packaging type
Specifications
Brand
Vishay
Product Type
Rectifier & Schottky Diode
Mount Type
Surface
Package Type
TO-252
40A
60V
Diode Configuration
2x Common Cathode Pair
Series
eSMP
Rectifier Type
Schottky
Pin Count
3
Peak Reverse Current Ir
70mA
Maximum Forward Voltage Vf
0.68V
Minimum Operating Temperature
-40°C
240A
Maximum Operating Temperature
150°C
Height
1.3mm