Vishay SMCJ54A-E3/57T 1-Element Uni-Directional TVS Diode, 1.5 kW, 2-Pin SMC
brand-logo
View all in TVS Diodes
Technical Document
Specifications
Brand
Vishay
Diode Configuration
Single
Product Type
TVS Diode
Direction Type
Uni-Directional
Minimum Breakdown Voltage Vbr
60V
Mount Type
Surface
Package Type
SMC
Maximum Reverse Stand-off Voltage Vwm
54V
Pin Count
2
Peak Pulse Power Dissipation Pppm
1.5kW
Clamping Voltage VC
87.1V
Minimum Operating Temperature
-55°C
Test Current It
1mA
Maximum Peak Pulse Current Ippm
17.2A
ESD Protection
Yes
Number of Elements per Chip
1
Maximum Operating Temperature
150°C
Height
2.42mm
Length
7.11mm
Standards/Approvals
No
Series
TRANSZORB TVS
Maximum Reverse Leakage Current
1μA
Automotive Standard
AEC-Q101
Country of Origin
China
Product details
TRANSZORB® Transient Voltage Suppressors SMT Unidirectional 1500W, SMCJ Series, Vishay Semiconductor
Transient Voltage Suppressors, Vishay Semiconductor
Click here to find out more
View all in TVS Diodes
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Select packaging type
Specifications
Brand
Vishay
Diode Configuration
Single
Product Type
TVS Diode
Direction Type
Uni-Directional
Minimum Breakdown Voltage Vbr
60V
Mount Type
Surface
Package Type
SMC
54V
Pin Count
2
1.5kW
Clamping Voltage VC
87.1V
Minimum Operating Temperature
-55°C
Test Current It
1mA
17.2A
ESD Protection
Yes
Number of Elements per Chip
1
Maximum Operating Temperature
150°C
Height
2.42mm
Length
7.11mm
Standards/Approvals
No
Series
TRANSZORB TVS
1μA
Automotive Standard
AEC-Q101
Country of Origin
China
Product details