Vishay SMCJ33A-E3/9AT 1-Element Uni-Directional TVS Diode, 1.5 kW, 2-Pin SMC
RS Stock No.: 710-3566Brand: VishayManufacturers Part No.: SMCJ33A-E3/9AT
Specifications
Brand
Vishay
Direction Type
Uni-Directional
Minimum Breakdown Voltage Vbr
36.7V
Package Type
SMC
Maximum Reverse Stand-off Voltage Vwm
33V
Peak Pulse Power Dissipation Pppm
1.5kW
Clamping Voltage VC
53.3V
Minimum Operating Temperature
-55°C
Test Current It
1mA
Maximum Peak Pulse Current Ippm
28.1A
ESD Protection
Yes
Maximum Operating Temperature
150°C
Height
2.42mm
Length
7.11mm
Series
TRANSZORB TVS
Automotive Standard
AEC-Q101
Country of Origin
China
Product details
TRANSZORB® Transient Voltage Suppressors SMT Unidirectional 1500W, SMCJ Series, Vishay Semiconductor
Transient Voltage Suppressors, Vishay Semiconductor
Select packaging type
Select packaging type
QuantityUnit pricePer Pack
Specifications
Brand
Vishay
Direction Type
Uni-Directional
Minimum Breakdown Voltage Vbr
36.7V
Package Type
SMC
33V
1.5kW
Clamping Voltage VC
53.3V
Minimum Operating Temperature
-55°C
Test Current It
1mA
28.1A
ESD Protection
Yes
Maximum Operating Temperature
150°C
Height
2.42mm
Length
7.11mm
Series
TRANSZORB TVS
Automotive Standard
AEC-Q101
Country of Origin
China
Product details