Vishay 330 μF Capacitor 250 V dc, Snap-in - MAL225953331E3 PC Pin
RS Stock No.: 174-0149Brand: VishayManufacturers Part No.: MAL225953331E3
Capacitance
330μF
Product Type
Capacitor
Construction
Cylindrical Can
Mount Type
Snap-in
Packaging
Box
Height
37mm
Polarity
Polar
Length
35mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Pin Count
3
Termination Type
PC Pin
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
10mm
Lifetime
3000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
830μA
Tolerance
±20 %
Equivalent Series Resistance ESR
290mΩ
Series
259 PHM-SI
Automotive Standard
No
Country of Origin
China
QuantityUnit pricePer Box
Capacitance
330μF
Product Type
Capacitor
Construction
Cylindrical Can
Mount Type
Snap-in
Packaging
Box
Height
37mm
Polarity
Polar
Length
35mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Pin Count
3
Termination Type
PC Pin
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
10mm
Lifetime
3000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
830μA
Tolerance
±20 %
290mΩ