Vishay 4700 μF Capacitor 63 V dc, Snap-in - MAL225648472E3 Radial Lead
RS Stock No.: 875-2633Brand: VishayManufacturers Part No.: MAL225648472E3
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Brand
Vishay
Capacitance
4700μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Snap-in
Packaging
Bulk
Height
32mm
Polarity
Polar
Length
30mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
10mm
Lifetime
2000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
1.5mA
Tolerance
±20 %
Equivalent Series Resistance ESR
85mΩ
Series
256
Automotive Standard
No
Dissipation Factor
0.3%
Product details
256 Series
MAL256 Series Polarized Aluminium Electrolytic Capacitors, non-solid electrolyte
Pressure relief on the top of the Aluminium case
PET insulation sleeve
Useful life of 2000h at +105°C and greater than 5000h at +85°C
Voltage range from 16V to 100V
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Select packaging type
QuantityUnit price
Specifications
Brand
Vishay
Capacitance
4700μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Snap-in
Packaging
Bulk
Height
32mm
Polarity
Polar
Length
30mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
10mm
Lifetime
2000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
1.5mA
Tolerance
±20 %
85mΩ
Series
256
Automotive Standard
No
Dissipation Factor
0.3%
Product details
256 Series
PET insulation sleeve
Voltage range from 16V to 100V