Vishay 2200 μF Capacitor 400 V, 400 V dc, Screw, Screw - MAL220216222E3 Screw
RS Stock No.: 256-5769Brand: VishayManufacturers Part No.: MAL220216222E3
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Brand
Vishay
Capacitance
2200μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Screw, Screw
Packaging
Cardbox
Height
105mm
Polarity
Polar
Minimum Operating Temperature
-40°C
Pin Count
2
Termination Type
Screw
Maximum Operating Temperature
85°C
Lifetime
10000 h, 10000 h
Standards/Approvals
EN 130300, IEC 60384-4, RoHS
Tolerance
±20 %
Equivalent Series Resistance ESR
53mΩ
Automotive Standard
No
Series
202 PML-ST
Country of Origin
China
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
Price on asking
Each (In a Box of 25) (Exc. VAT)
Price on asking
Specifications
Brand
Vishay
Capacitance
2200μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Screw, Screw
Packaging
Cardbox
Height
105mm
Polarity
Polar
Minimum Operating Temperature
-40°C
Pin Count
2
Termination Type
Screw
Maximum Operating Temperature
85°C
Lifetime
10000 h, 10000 h
Standards/Approvals
EN 130300, IEC 60384-4, RoHS
Tolerance
±20 %
53mΩ