Vishay 390 μF Capacitor 500 V dc, Snap-in - MAL219359391E3
RS Stock No.: 206-6217Brand: VishayManufacturers Part No.: MAL219359391E3
Capacitance
390μF
Mount Type
Snap-in
Packaging
Box
Length
50mm
Minimum Operating Temperature
105°C
Termination Type
Screw
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
10mm
Lifetime
1000 h
Standards/Approvals
EU, IEC 61249-2-21, RoHS
Leakage Current
1.2mA
Tolerance
±20 %
Series
193 PUR-SI
Country of Origin
China
Capacitance
390μF
Mount Type
Snap-in
Packaging
Box
Length
50mm
Minimum Operating Temperature
105°C
Termination Type
Screw
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
10mm
Lifetime
1000 h
Standards/Approvals
EU, IEC 61249-2-21, RoHS
Leakage Current
1.2mA
Tolerance
±20 %