Vishay 150 μF Capacitor 400 V dc, Snap-in - MAL215936151E3 Radial Lead
RS Stock No.: 749-2364Brand: VishayManufacturers Part No.: MAL215936151E3
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Brand
Vishay
Capacitance
150μF
Product Type
Capacitor
Construction
Cylindrical Can
Mount Type
Snap-in
Packaging
Box
Height
40mm
Polarity
Polar
Length
40mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
10mm
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
600μA
Tolerance
±20 %
Equivalent Series Resistance ESR
700mΩ
Series
159 PUL-SI
Automotive Standard
No
Product details
159 Series
159 PUL-SI Polarized Aluminium Capacitors Power Ultra Long Life Snap-In
These are non-solid electrolyte
Low ESR, high ripple current capability
High reliability
Useful life is 3000h to 5000h at 105°C
Available up to 500V
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
Specifications
Brand
Vishay
Capacitance
150μF
Product Type
Capacitor
Construction
Cylindrical Can
Mount Type
Snap-in
Packaging
Box
Height
40mm
Polarity
Polar
Length
40mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
10mm
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
600μA
Tolerance
±20 %
700mΩ
Series
159 PUL-SI
Automotive Standard
No
Product details
159 Series
High reliability
Available up to 500V