Vishay 470 μF Capacitor 63 V dc, Through Hole - MAL213668471E3 Solder
RS Stock No.: 484-6478Brand: VishayManufacturers Part No.: MAL213668471E3
Capacitance
470μF
Mount Type
Through Hole
Packaging
Tape & Reel
Height
25mm
Length
25mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Termination Type
Solder
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
7.5mm
Lifetime
10000 h
Standards/Approvals
EU, IEC
Leakage Current
300μA
Tolerance
±20 %
Series
136 RVI
Automotive Standard
No
Product details
136 Series
Polarized Aluminium Electrolytic Capacitors, Non-Solid Electrolyte
Very low impedance and low ESR
Very long useful life: 4000 h to 10 000 h at 105 °C
Very high reliability
Excellent ripple current capability
Radial leads, cylindrical Aluminium case with pressure relief, insulated with a blue sleeve
Charge and discharge proof
Standards
CEI 384-4/CECC 30300
Click here to find out more
You may be interested in
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Select packaging type
QuantityUnit pricePer Pack
Click here to find out more
You may be interested in
Capacitance
470μF
Mount Type
Through Hole
Packaging
Tape & Reel
Height
25mm
Length
25mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Termination Type
Solder
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
7.5mm
Lifetime
10000 h
Standards/Approvals
EU, IEC
Leakage Current
300μA
Tolerance
±20 %
Series
136 RVI
Automotive Standard
No
Product details
136 Series
Very low impedance and low ESR