Vishay 100 μF Capacitor 63 V dc, Radial, Through Hole - MAL213668101E3 Solder
Capacitance
100μF
Product Type
Capacitor
Construction
Cylindrical Can
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Tape & Reel
Height
16mm
Polarity
Polar
Length
16mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Pin Count
2
Termination Type
Solder
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
6000 h
Standards/Approvals
EU, IEC
Leakage Current
63μA
Tolerance
±20 %
Series
136 RVI
Automotive Standard
No
Product details
136 Series
Polarized Aluminium Electrolytic Capacitors, Non-Solid Electrolyte
Very low impedance and low ESR
Very long useful life: 4000 h to 10 000 h at 105 °C
Very high reliability
Excellent ripple current capability
Radial leads, cylindrical Aluminium case with pressure relief, insulated with a blue sleeve
Charge and discharge proof
Standards
CEI 384-4/CECC 30300
Select packaging type
Select packaging type
QuantityUnit pricePer Pack
Capacitance
100μF
Product Type
Capacitor
Construction
Cylindrical Can
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Tape & Reel
Height
16mm
Polarity
Polar
Length
16mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Pin Count
2
Termination Type
Solder
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
6000 h
Standards/Approvals
EU, IEC
Leakage Current
63μA
Tolerance
±20 %
Series
136 RVI
Automotive Standard
No
Product details
136 Series
Very low impedance and low ESR