Vishay 470 μF Capacitor 50 V dc, Radial, Through Hole - MAL213651471E3 Solder
Capacitance
470μF
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Tape & Reel
Polarity
Polar
Height
25mm
Length
25mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Termination Type
Solder
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
8000 h
Standards/Approvals
EU, IEC
Lead Pitch
5mm
Series
136 RVI
Leakage Current
240μA
Tolerance
±20 %
Product details
136 Series
Polarized Aluminium Electrolytic Capacitors, Non-Solid Electrolyte
Very low impedance and low ESR
Very long useful life: 4000 h to 10 000 h at 105 °C
Very high reliability
Excellent ripple current capability
Radial leads, cylindrical Aluminium case with pressure relief, insulated with a blue sleeve
Charge and discharge proof
Standards
CEI 384-4/CECC 30300
Click here to find out more
You may be interested in
136 RVI Aluminium Radial Cap,16V,470uF
Price on askingEach (In a Pack of 5) (Exc. VAT)
Stock information temporarily unavailable.
QuantityUnit pricePer Pack
Click here to find out more
You may be interested in
Capacitance
470μF
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Tape & Reel
Polarity
Polar
Height
25mm
Length
25mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Termination Type
Solder
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
8000 h
Standards/Approvals
EU, IEC
Lead Pitch
5mm
Series
136 RVI
Leakage Current
240μA
Tolerance
±20 %
Product details
136 Series
Very low impedance and low ESR