Vishay 4700 μF Capacitor 100 V dc, Screw - MAL210119472E3
RS Stock No.: 683-2014Brand: VishayManufacturers Part No.: MAL210119472E3
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Brand
Vishay
Capacitance
4700μF
Product Type
Capacitor
Construction
Cylindrical Can
Mount Type
Screw
Packaging
Box
Height
80mm
Polarity
Polar
Length
80mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Pin Count
2
Termination Type
Screw
Maximum Operating Temperature
85°C
Lifetime
10000 h
Standards/Approvals
EU, IEC 61249-2-21, RoHS
Leakage Current
940μA
Tolerance
±20 %
Series
101 PHR-ST
Automotive Standard
No
Product details
101 PHR-ST Series
Long useful life
Non-solid electrolyte
High ripple current
Insulated with a blue sleeve
Clamp-fixing +85°C
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
Specifications
Brand
Vishay
Capacitance
4700μF
Product Type
Capacitor
Construction
Cylindrical Can
Mount Type
Packaging
Box
Height
80mm
Polarity
Polar
Length
80mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Pin Count
2
Termination Type
Maximum Operating Temperature
85°C
Lifetime
10000 h
Standards/Approvals
EU, IEC 61249-2-21, RoHS
Leakage Current
940μA
Tolerance
±20 %
Series
101 PHR-ST
Automotive Standard
No
Product details
101 PHR-ST Series
Long useful life
Non-solid electrolyte
High ripple current
Insulated with a blue sleeve
Clamp-fixing +85°C