Vishay 4700 μF Capacitor 40 V dc, Snap-in - MAL205857472E3 Solder
RS Stock No.: 166-8017Brand: VishayManufacturers Part No.: MAL205857472E3
Capacitance
4700μF
Product Type
Capacitor
Construction
Cylindrical Can
Mount Type
Snap-in
Packaging
Tape & Reel
Height
30mm
Polarity
Polar
Length
30mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Pin Count
2
Termination Type
Solder
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
10mm
Lifetime
2000 h
Standards/Approvals
EU, IEC
Leakage Current
380μA
Tolerance
±20 %
Equivalent Series Resistance ESR
59mΩ
Series
58
Automotive Standard
No
Product details
058 Series
Aluminium Capacitors Power Long Life Snap-In
Long useful life: 10 000 h at +105°C
High ripple current capability
Keyed polarity version available
Polarized aluminium electrolytic capacitors, non-solid electrolyte
Large types, minimised dimensions, cylindrical aluminium case, insulated with a blue sleeve
Standard and Switched Mode Power Supplies; Energy storage in pulse systems
Approvals
CECC, IEC 384-4
QuantityUnit price
Capacitance
4700μF
Product Type
Capacitor
Construction
Cylindrical Can
Mount Type
Snap-in
Packaging
Tape & Reel
Height
30mm
Polarity
Polar
Length
30mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Pin Count
2
Termination Type
Solder
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
10mm
Lifetime
2000 h
Standards/Approvals
EU, IEC
Leakage Current
380μA
Tolerance
±20 %
59mΩ
Series
58
Automotive Standard
No
Product details
058 Series