Vishay 220μF Aluminium Electrolytic Capacitor 400V dc, Snap-In - MAL205736221E3
RS Stock No.: 226-6511Brand: VishayManufacturers Part No.: MAL205736221E3
Capacitance
220µF
Voltage
400V dc
Mounting Type
Snap-In
Technology
Aluminium Electrolytic
Dimensions
30 (Dia.) x 35mm
Height
35mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Diameter
30mm
Maximum Operating Temperature
+85°C
Lead Pitch
10mm
Lifetime
5000h
Tolerance
±20%
Series
057 PSM-SI
Equivalent Series Resistance
650mΩ
Ripple Current
1.5A
Leakage Current
180 μA, 532 μA
Product details
057 Series
Long life capacitors with high CV
Negative polarity marked by black dot
Approvals
CECC
Click here to find out more
You may be interested in
Stock information temporarily unavailable.
Price on asking
Price on asking
Click here to find out more
You may be interested in
Capacitance
220µF
Voltage
400V dc
Mounting Type
Snap-In
Technology
Aluminium Electrolytic
Dimensions
30 (Dia.) x 35mm
Height
35mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Diameter
30mm
Maximum Operating Temperature
+85°C
Lead Pitch
10mm
Lifetime
5000h
Tolerance
±20%
Series
057 PSM-SI
Equivalent Series Resistance
650mΩ
Ripple Current
1.5A