Vishay 2200 μF Capacitor 50 V dc, Radial, Through Hole - MAL204861222E3 Solder
RS Stock No.: 306-3341Brand: VishayManufacturers Part No.: MAL204861222E3
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Brand
Vishay
Capacitance
2200μF
Product Type
Capacitor
Construction
Cylindrical Can
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Tape & Reel
Height
35mm
Polarity
Polar
Length
35mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Pin Count
2
Termination Type
Solder
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
7.5mm
Lifetime
4000 h
Standards/Approvals
EU, IEC
Leakage Current
1.1mA
Tolerance
±20 %
Series
48
Automotive Standard
No
Product details
048 Series
048 RML Aluminium Radial Miniature Long Life Capacitors
Polarized Aluminium electrolytic capacitors, non-solid electrolyte
Very long useful life: 3000h to 4000h at 105 °C
High reliability
Miniaturized, high CV-product per unit volume
Charge and discharge proof
Applications include: EDP, telecommunication, industrial, automotive and
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
Price on asking
Each (In a Pack of 5) (Exc. VAT)
Price on asking
Specifications
Brand
Vishay
Capacitance
2200μF
Product Type
Capacitor
Construction
Cylindrical Can
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Tape & Reel
Height
35mm
Polarity
Polar
Length
35mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Pin Count
2
Termination Type
Solder
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
7.5mm
Lifetime
4000 h
Standards/Approvals
EU, IEC
Leakage Current
1.1mA
Tolerance
±20 %
Series
48
Automotive Standard
No
Product details
048 Series