Vishay 1000μF Aluminium Electrolytic Capacitor 63V dc, Radial, Through Hole - MAL203858102E3
RS Stock No.: 684-2087PBrand: VishayManufacturers Part No.: MAL203858102E3
Capacitance
1000µF
Voltage
63V dc
Mounting Type
Radial, Through Hole
Technology
Aluminium Electrolytic
Dimensions
16 (Dia.) x 25mm
Height
25mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Diameter
16mm
Maximum Operating Temperature
+85°C
Lifetime
3500h
Lead Pitch
7.5mm
Ripple Current
1.56A
Leakage Current
630 μA
Tolerance
±20%
Series
038 RSU
Product details
038 RSU series radial
Ultra miniature radial electrolitic capacitor
Insulated with blue vinyl sleeve
General purpose use, industrial, automotive, consumer, and audio-video
Price on asking
Each (Supplied in a Bag) (Exc. VAT)
Select packaging type
Price on asking
Select packaging type
Capacitance
1000µF
Voltage
63V dc
Mounting Type
Radial, Through Hole
Technology
Aluminium Electrolytic
Dimensions
16 (Dia.) x 25mm
Height
25mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Diameter
16mm
Maximum Operating Temperature
+85°C
Lifetime
3500h
Lead Pitch
7.5mm
Ripple Current
1.56A
Leakage Current
630 μA
Tolerance
±20%