Vishay 4700μF Aluminium Electrolytic Capacitor 25V dc, Radial, Through Hole - MAL203856472E3
RS Stock No.: 684-1967PBrand: VishayManufacturers Part No.: MAL203856472E3
Capacitance
4700µF
Voltage
25V dc
Mounting Type
Radial, Through Hole
Technology
Aluminium Electrolytic
Dimensions
16 (Dia.) x 31mm
Height
31mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Diameter
16mm
Maximum Operating Temperature
+85°C
Lead Pitch
7.5mm
Lifetime
3500h
Ripple Current
2.42A
Tolerance
±20%
Leakage Current
1175 μA
Series
038 RSU
Product details
038 RSU series radial
Ultra miniature radial electrolitic capacitor
Insulated with blue vinyl sleeve
General purpose use, industrial, automotive, consumer, and audio-video
Price on asking
Each (Supplied in a Bag) (Exc. VAT)
Price on asking
Capacitance
4700µF
Voltage
25V dc
Mounting Type
Radial, Through Hole
Technology
Aluminium Electrolytic
Dimensions
16 (Dia.) x 31mm
Height
31mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Diameter
16mm
Maximum Operating Temperature
+85°C
Lead Pitch
7.5mm
Lifetime
3500h
Ripple Current
2.42A
Tolerance
±20%