Vishay 2200 μF Capacitor 50 V dc, Radial, Through Hole - MAL203851222E3
RS Stock No.: 684-2021Brand: VishayManufacturers Part No.: MAL203851222E3
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Brand
Vishay
Product Type
Capacitor
Capacitance
2200μF
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Ammo Pack
Height
31mm
Length
31mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
85°C
Lifetime
3500 h
Standards/Approvals
RoHS
Lead Pitch
7.5mm
Automotive Standard
No
Series
038 RSU
Tolerance
±20 %
Leakage Current
1.1mA
Product details
038 RSU series radial
Ultra miniature radial electrolitic capacitor
Insulated with blue vinyl sleeve
General purpose use, industrial, automotive, consumer, and audio-video
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Select packaging type
QuantityUnit pricePer Pack
Specifications
Brand
Vishay
Product Type
Capacitor
Capacitance
2200μF
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Ammo Pack
Height
31mm
Length
31mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
85°C
Lifetime
3500 h
Standards/Approvals
RoHS
Lead Pitch
7.5mm
Automotive Standard
No
Series
038 RSU
Tolerance
±20 %
Leakage Current
1.1mA