Vishay 1000 V 1 A Diode General Purpose 2-Pin DO-213AB BYM11-1000-E3/96
brand-logo
View all in Schottky Diodes & Rectifiers
Technical Document
Specifications
Brand
Vishay
Product Type
Diode
Mount Type
Surface
Package Type
DO-213AB
Maximum Continuous Forward Current If
1A
Peak Reverse Repetitive Voltage Vrrm
1000V
Diode Configuration
Single
Rectifier Type
General Purpose
Pin Count
2
Minimum Operating Temperature
-65°C
Peak Non-Repetitive Forward Surge Current Ifsm
30A
Maximum Forward Voltage Vf
1.3V
Peak Reverse Recovery Time trr
500ns
Maximum Operating Temperature
175°C
Height
2.67mm
Length
5.2mm