Vishay 40 V 200 mA Small Signal Schottky Diode Schottky 3-Pin SOT-23 BAS40-04-E3-08
brand-logo
View all in Schottky Diodes & Rectifiers
Technical Document
Specifications
Brand
Vishay
Product Type
Small Signal Schottky Diode
Mount Type
Surface
Package Type
SOT-23
Maximum Continuous Forward Current If
200mA
Peak Reverse Repetitive Voltage Vrrm
40V
Diode Configuration
Dual
Series
Rectifier Type
Schottky
Pin Count
3
Peak Reverse Current Ir
100nA
Minimum Operating Temperature
-55°C
Peak Non-Repetitive Forward Surge Current Ifsm
600mA
Maximum Forward Voltage Vf
1V
Peak Reverse Recovery Time trr
5ns
Maximum Operating Temperature
125°C
Length
3.1mm
Standards/Approvals
AEC-Q101, RoHS
Automotive Standard
AEC-Q101
Country of Origin
China
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Select packaging type
QuantityUnit pricePer Pack
Specifications
Brand
Vishay
Product Type
Small Signal Schottky Diode
Mount Type
Surface
Package Type
SOT-23
200mA
40V
Diode Configuration
Dual
Series
Rectifier Type
Schottky
Pin Count
3
Peak Reverse Current Ir
100nA
Minimum Operating Temperature
-55°C
600mA
Maximum Forward Voltage Vf
1V
Peak Reverse Recovery Time trr
5ns
Maximum Operating Temperature
125°C
Length
3.1mm