Vishay 1.5 kΩ Wirewound Resistor 3 W 5 % AC03000001501JAC00
RS Stock No.: 683-0888PBrand: VishayManufacturers Part No.: AC03000001501JAC00
brand-logo
View all in Through Hole Resistors
Technical Document
Specifications
Brand
Vishay
Resistance
1.5kΩ
Product Type
Resistor
Power Rating
3W
Resistor Type
Cemented Leaded Wirewound
Packaging
Ammo
Tolerance ±
5%
Axial/Radial
Axial
Technology
Wirewound
Series
AC03
Automotive Standard
AEC-Q200
Package/Case
AC
Pin Count
2
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
250°C
Length
13mm
Diameter
4.8mm
Standards/Approvals
UL
Temperature Coefficient
+180 ppm/°C
Lead Diameter
0.8mm
Product details
AC03 Series 3W, Axial
All welded construction
Ceramic core
Non-flammable cement coating
Tinned copper-clad iron leads (for axial parts)
High power dissipation in small volume
Ideal for pulse application
Ceramic Wirewound, Axial - 1W to 17W
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Select packaging type
QuantityUnit pricePer Tape
Specifications
Brand
Vishay
Resistance
1.5kΩ
Product Type
Resistor
Power Rating
3W
Resistor Type
Cemented Leaded Wirewound
Packaging
Ammo
Tolerance ±
5%
Axial/Radial
Axial
Technology
Wirewound
Series
AC03
Automotive Standard
AEC-Q200
Package/Case
AC
Pin Count
2
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
250°C
Length
13mm
Diameter
4.8mm
Standards/Approvals
UL
Temperature Coefficient
+180 ppm/°C
Lead Diameter
0.8mm
Product details
AC03 Series 3W, Axial
All welded construction
Ceramic core
Non-flammable cement coating
Ideal for pulse application