Vishay 5KP33A-E3/54 1-Element Uni-Directional TVS Diode, 5 kW, 2-Pin P600
RS Stock No.: 699-7953PBrand: VishayManufacturers Part No.: 5KP33A-E3/54
brand-logo
View all in TVS Diodes
Technical Document
Specifications
Brand
Vishay
Diode Configuration
Single
Product Type
TVS Diode
Direction Type
Uni-Directional
Minimum Breakdown Voltage Vbr
36.7V
Mount Type
Through Hole
Package Type
P600
Maximum Reverse Stand-off Voltage Vwm
33V
Pin Count
2
Peak Pulse Power Dissipation Pppm
5kW
Clamping Voltage VC
53.3V
Minimum Operating Temperature
-55°C
Test Current It
5mA
Maximum Peak Pulse Current Ippm
93.8A
ESD Protection
Yes
Number of Elements per Chip
1
Maximum Operating Temperature
175°C
Height
9.1mm
Length
9.1mm
Standards/Approvals
No
Series
TRANSZORB TVS
Maximum Reverse Leakage Current
2μA
Automotive Standard
AEC-Q101
Product details
TRANSZORB® Transient Voltage Suppressors Axial Unidirectional 5000W, Vishay Semiconductor
P600 package with glass passivated junction
Excellent clamping capability
Very fast response time
Low incremental surge resistance
Automotive AEC-Q101 qualified
Transient Voltage Suppressors, Vishay Semiconductor
Click here to find out more
View all in TVS Diodes
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Select packaging type
Specifications
Brand
Vishay
Diode Configuration
Single
Product Type
TVS Diode
Direction Type
Uni-Directional
Minimum Breakdown Voltage Vbr
36.7V
Mount Type
Through Hole
Package Type
P600
33V
Pin Count
2
5kW
Clamping Voltage VC
53.3V
Minimum Operating Temperature
-55°C
Test Current It
5mA
93.8A
ESD Protection
Yes
Number of Elements per Chip
1
Maximum Operating Temperature
175°C
Height
9.1mm
Length
9.1mm
Standards/Approvals
No
Series
TRANSZORB TVS
2μA
Automotive Standard
AEC-Q101
Product details