Vishay 10kΩ Linear Potentiometer Panel Mount, 175SX1A48F103SS
RS Stock No.: 368-1848Brand: VishayManufacturers Part No.: 175SX1A48F103SS
brand-logo
View all in Potentiometers
Technical Document
Specifications
Brand
Vishay
Potentiometer Type
Linear
Maximum Resistance
10kΩ
Number of Turns
1
Power Rating
0.5W
Mounting Type
Panel Mount
Termination Style
Solder Lug
Shaft Diameter
6.35 mm
Tolerance
±20%
Click here to find out more
View all in Potentiometers
Stock information temporarily unavailable.
Price on asking
Price on asking
Specifications
Brand
Vishay
Potentiometer Type
Linear
Maximum Resistance
10kΩ
Number of Turns
1
Power Rating
0.5W
Mounting Type
Panel Mount
Termination Style
Solder Lug
Shaft Diameter
6.35 mm
Tolerance
±20%