Turck NI50U-CP40-VP4X2 Block Proximity Sensor, M12 PNP CP40 65V 50 mm 65 V dc 200mA
RS Stock No.: 837-6027Brand: TurckManufacturers Part No.: NI50U-CP40-VP4X2
brand-logo
View all in Proximity Sensors
Technical Document
Specifications
Brand
Turck
Thread Size
M12
Product Type
Proximity Sensor
Body Style
Block
Length
114mm
IP Rating
IP68
Terminal Type
Terminal Chamber
Mount Type
Non-Flush
Width
114mm
Maximum Supply Voltage
65V
Housing Material
Plastic, Polybutylene Terephthalate
Maximum Detection
50mm
Minimum Operating Temperature
-30°C
Maximum DC Voltage
65V dc
Materials Detected
Inductive
Maximum Operating Temperature
85°C
Standards/Approvals
RoHS
Depth
40mm
Maximum Switching Frequency
250Hz
Shielding
Shielded
Series
CP40
Switching Current
200mA
Output Type
PNP
Country of Origin
Germany
Product details
NI 50U Series
The NI 50U Series of inductive proximity sensors from Turck Banner.
Turck Banner Inductive Proximity Sensors
Click here to find out more
View all in Proximity Sensors
Stock information temporarily unavailable.
Specifications
Brand
Turck
Thread Size
M12
Product Type
Proximity Sensor
Body Style
Block
Length
114mm
IP Rating
IP68
Terminal Type
Terminal Chamber
Mount Type
Non-Flush
Width
114mm
Maximum Supply Voltage
65V
Housing Material
Maximum Detection
50mm
Minimum Operating Temperature
-30°C
Maximum DC Voltage
65V dc
Materials Detected
Inductive
Maximum Operating Temperature
85°C
Standards/Approvals
RoHS
Depth
40mm
Maximum Switching Frequency
250Hz
Shielding
Shielded
Series
CP40
Switching Current
200mA