Turck NI35-CP40-VN4X2 Block Proximity Sensor, 1/2-14 NPT in PNP CP40 50 mm 65 V dc 200mA
RS Stock No.: 837-5973Brand: TurckManufacturers Part No.: NI35-CP40-VN4X2
brand-logo
View all in Proximity Sensors
Technical Document
Specifications
Brand
Turck
Thread Size
1/2-14 NPT in
Product Type
Proximity Sensor
Body Style
Block
Length
114mm
IP Rating
IP67
Terminal Type
Terminal Chamber
Mount Type
Non-Flush
Width
40mm
Housing Material
Polybutylene Terephthalate, Plastic
Maximum Detection
50mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum DC Voltage
65V dc
Maximum Operating Temperature
70°C
Standards/Approvals
No
Output Type
PNP
Depth
40mm
Maximum Switching Frequency
150Hz
Shielding
Unshielded
Series
CP40
Switching Current
200mA
Country of Origin
Germany
Product details
NI 35 Series
The NI 35 Series of inductive proximity sensors from Turck Banner.
Turck Banner Inductive Proximity Sensors
View all in Proximity Sensors
Stock information temporarily unavailable.
Technical Document
Specifications
Brand
Turck
Thread Size
1/2-14 NPT in
Product Type
Proximity Sensor
Body Style
Block
Length
114mm
IP Rating
IP67
Terminal Type
Terminal Chamber
Mount Type
Non-Flush
Width
40mm
Housing Material
Maximum Detection
50mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum DC Voltage
65V dc
Maximum Operating Temperature
70°C
Standards/Approvals
No
Output Type
PNP
Depth
40mm
Maximum Switching Frequency
150Hz
Shielding
Unshielded
Series
CP40
Switching Current
200mA