Turck NI20-CP40-FZ3X2 Block Proximity Sensor, 1/2-14 NPT in 2-Wire CP40 320V 40 mm 250 V ac 250 V dc 500mA
RS Stock No.: 837-5882Brand: TurckManufacturers Part No.: NI20-CP40-FZ3X2
brand-logo
View all in Proximity Sensors
Technical Document
Specifications
Brand
Turck
Thread Size
1/2-14 NPT in
Product Type
Proximity Sensor
Body Style
Block
Length
114mm
IP Rating
IP67
Mount Type
Non-Flush
Width
40mm
Maximum Supply Voltage
320V
Housing Material
Polybutylene Terephthalate
Maximum Detection
40mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum DC Voltage
250V dc
Maximum Operating Temperature
70°C
Standards/Approvals
RoHS
Maximum AC Voltage
250V ac
Depth
40mm
Maximum Switching Frequency
20Hz
Shielding
Shielded
Series
CP40
Switching Current
500mA
Output Type
2-Wire
Country of Origin
Germany
Product details
NI 20 Series
The NI 20 Series of inductive proximity sensors from Turck Banner. Turck's 40 mm rectangular inductive sensor is available as embeddable / non-embeddable with a quick disconnect.
Outputs are available in 2-wire AC/DC and 3-wire DC PNP
Available with Minifast, Microfast and Eurofast connector types
Turck Banner Inductive Proximity Sensors
View all in Proximity Sensors
Stock information temporarily unavailable.
Technical Document
Specifications
Brand
Turck
Thread Size
1/2-14 NPT in
Product Type
Proximity Sensor
Body Style
Block
Length
114mm
IP Rating
IP67
Mount Type
Non-Flush
Width
40mm
Maximum Supply Voltage
320V
Housing Material
Polybutylene Terephthalate
Maximum Detection
40mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum DC Voltage
250V dc
Maximum Operating Temperature
70°C
Standards/Approvals
RoHS
Maximum AC Voltage
250V ac
Depth
40mm
Maximum Switching Frequency
20Hz
Shielding
Shielded
Series
CP40
Switching Current
500mA
Output Type
2-Wire
Country of Origin
Germany
Product details
NI 20 Series