Turck BC10-QF5.5-AP6X2 Block Proximity Sensor 10 mm PNP 200mA 30V 30 V dc
RS Stock No.: 837-7648Brand: TurckManufacturers Part No.: BC10-QF5.5-AP6X2
brand-logo
View all in Proximity Sensors
Technical Document
Specifications
Brand
Turck
Product Type
Proximity Sensor
Body Style
Block
Length
50.3mm
IP Rating
IP67
Terminal Type
Pre-Cabled
Mount Type
Embedded
Width
5.5mm
Maximum Supply Voltage
30V
Housing Material
Polypropylene
Maximum Detection
10mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum DC Voltage
30V dc
Maximum Operating Temperature
70°C
Hazardous Area Certification
No
Standards/Approvals
UL
Depth
5.5mm
Maximum Switching Frequency
100Hz
Shielding
Shielded
Switching Current
200mA
Output Type
PNP
Product details
BC Series Flat Rectangualr Body
Stable and resistant housings
Large switching distances
Excellent EMC properties
Easy to mount
Connector and cable versions
Turck Banner
Click here to find out more
You may be interested in
View all in Proximity Sensors
Stock information temporarily unavailable.
Click here to find out more
You may be interested in
Technical Document
Specifications
Brand
Turck
Product Type
Proximity Sensor
Body Style
Block
Length
50.3mm
IP Rating
IP67
Terminal Type
Pre-Cabled
Mount Type
Embedded
Width
5.5mm
Maximum Supply Voltage
30V
Housing Material
Polypropylene
Maximum Detection
10mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum DC Voltage
30V dc
Maximum Operating Temperature
70°C
Hazardous Area Certification
No
Standards/Approvals
UL
Depth
5.5mm
Maximum Switching Frequency
100Hz
Shielding
Shielded
Switching Current
200mA