Texas Instruments TPS71501DCKR, LDO Voltage Regulator, 50mA Adjustable, 1.2 → 15 V, ±4% 5-Pin, SC-70
RS Stock No.: 661-3784PBrand: Texas InstrumentsManufacturers Part No.: TPS71501DCKR
brand-logo
View all in Voltage Regulators
Technical Document
Specifications
Maximum Output Current
50mA
Number of Outputs
1
Output Voltage
1.2 → 15 V
Line Regulation
20 mV
Load Regulation
22 mV
Accuracy
±4%
Mounting Type
Surface Mount
Polarity
Positive
Quiescent Current
0.0032mA
Package Type
SC-70
Pin Count
5
Output Type
Adjustable
Power Rating
0.32W
Dimensions
2 x 1.25 x 0.9mm
Minimum Operating Temperature
-40 °C
Height
0.9mm
Minimum Input Voltage
2.5 V
Maximum Operating Temperature
+125 °C
Maximum Input Voltage
24 V
Length
2mm
Width
1.25mm
Click here to find out more
You may be interested in
Texas Instruments, Voltage Regulator 0.32 W 24V SC-70 5-Pin
View all in Voltage Regulators
Stock information temporarily unavailable.
Price on asking
Each (Supplied on a Reel) (Exc. VAT)
Select packaging type
Price on asking
Select packaging type
Click here to find out more
You may be interested in
Technical Document
Specifications
Maximum Output Current
50mA
Number of Outputs
1
Output Voltage
1.2 → 15 V
Line Regulation
20 mV
Load Regulation
22 mV
Accuracy
±4%
Mounting Type
Surface Mount
Polarity
Positive
Quiescent Current
0.0032mA
Package Type
SC-70
Pin Count
5
Output Type
Adjustable
Power Rating
0.32W
Dimensions
2 x 1.25 x 0.9mm
Minimum Operating Temperature
-40 °C
Height
0.9mm
Minimum Input Voltage
2.5 V
Maximum Operating Temperature
+125 °C
Maximum Input Voltage
24 V
Length
2mm
Width
1.25mm