Texas Instruments Fixed Shunt Voltage Reference ±0.1 % 3-Pin SOT-23, LM4050AEM3-2.5/NOPB
RS Stock No.: 534-3071Brand: Texas InstrumentsManufacturers Part No.: LM4050AEM3-2.5/NOPB
brand-logo
View all in Voltage References
Technical Document
Specifications
Product Type
Voltage Reference
Package Type
SOT-23
Reference Voltage
2.5V
Reference Type
Fixed
Initial Accuracy
±0.1 %
Temperature Coefficient
20 ppm/°C
Mount Type
Surface
Topology
Shunt
Output Current
15mA
Pin Count
3
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
125°C
Height
0.93mm
Length
2.92mm
Standards/Approvals
No
Series
LM4050
Load Regulation
6 mV
Automotive Standard
AEC-Q100
Output Type
Fixed
Product details
Shunt Voltage Reference, Fixed, 2.4V to 2.5V
Voltage References, Texas Instruments
Click here to find out more
View all in Voltage References
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Select packaging type
Product Type
Voltage Reference
Package Type
SOT-23
Reference Voltage
2.5V
Reference Type
Initial Accuracy
±0.1 %
Temperature Coefficient
20 ppm/°C
Mount Type
Surface
Topology
Shunt
Output Current
15mA
Pin Count
3
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
125°C
Height
0.93mm
Length
2.92mm
Standards/Approvals
No
Series
LM4050
Load Regulation
6 mV
Automotive Standard
AEC-Q100
Output Type
Product details