TE Connectivity THS504R7J, 4.7 Ω 50 W Wirewound Chassis Mount Resistor ±5 %
RS Stock No.: 754-7335Brand: TE ConnectivityManufacturers Part No.: THS504R7J
brand-logo
View all in Chassis Mount Resistors
Technical Document
Specifications
Resistance
4.7Ω
Product Type
Chassis Mount Resistor
Power Rating
50W
Series
THS50
Packaging
Loose Piece Tray
Package/Case
Aluminium
Tolerance
±5 %
Temperature Coefficient
+50 ppm/°C
Automotive Standard
No
Technology
Wirewound
Termination Style
Solder Lug
Overall Length
72.5mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum Operating Temperature
250°C
Overall Height
30mm
Overall Width
17mm
Standards/Approvals
RoHS
Country of Origin
India
Product details
50W Aluminium housed wirewound power resistors - THS50 Series
Click here to find out more
You may be interested in
RS PRO, 4.7 Ω 50 W Wirewound Chassis Mount Resistor ±5 %
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Select packaging type
QuantityUnit price
Click here to find out more
You may be interested in
Technical Document
Specifications
Resistance
4.7Ω
Product Type
Chassis Mount Resistor
Power Rating
50W
Series
THS50
Packaging
Loose Piece Tray
Package/Case
Aluminium
Tolerance
±5 %
Temperature Coefficient
+50 ppm/°C
Automotive Standard
No
Technology
Wirewound
Termination Style
Solder Lug
Overall Length
72.5mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum Operating Temperature
250°C
Overall Height
30mm
Overall Width
17mm
Standards/Approvals
RoHS
Country of Origin
India
Product details