TE Connectivity, 1.5Ω 50W Wire Wound Chassis Mount Resistor THS501R5J ±5%
RS Stock No.: 754-7250Brand: TE ConnectivityManufacturers Part No.: THS501R5J
brand-logo
View all in Chassis Mount Resistors
Technical Document
Specifications
Resistance
1.5Ω
Power Rating
50W
Series
THS50
Package/Case
Aluminium Housed
Tolerance
±5%
Technology
Wire Wound
Termination Style
Solder Lug
Minimum Temperature Coefficient
-50ppm/°C
Maximum Temperature Coefficient
+50ppm/°C
Country of Origin
India
Product details
50W Aluminium housed wirewound power resistors - THS50 Series
Click here to find out more
You may be interested in
RS PRO, 1.5 Ω 50 W Wirewound Chassis Mount Resistor ±5 %
Stock information temporarily unavailable.
Price on asking
Select packaging type
Price on asking
Select packaging type
Click here to find out more
You may be interested in
Technical Document
Specifications
Resistance
1.5Ω
Power Rating
50W
Series
THS50
Package/Case
Aluminium Housed
Tolerance
±5%
Technology
Wire Wound
Termination Style
Solder Lug
+50ppm/°C
Country of Origin
India
Product details