TE Connectivity THS103R3J, 3.3 Ω 10 W Wirewound Chassis Mount Resistor ±5 %
RS Stock No.: 754-7562PBrand: TE ConnectivityManufacturers Part No.: THS103R3J
brand-logo
View all in Chassis Mount Resistors
Technical Document
Specifications
Resistance
3.3Ω
Product Type
Chassis Mount Resistor
Power Rating
10W
Series
THS10
Packaging
Loose Piece Tray
Package/Case
Aluminium
Tolerance
±5 %
Temperature Coefficient
+50 ppm/°C
Automotive Standard
No
Technology
Wirewound
Termination Style
Solder Lug
Overall Length
17mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum Operating Temperature
250°C
Overall Height
9mm
Overall Width
17mm
Standards/Approvals
RoHS
Country of Origin
India
Product details
10W Aluminium housed wirewound power resistors - THS10 Series
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Select packaging type
Specifications
Resistance
3.3Ω
Product Type
Chassis Mount Resistor
Power Rating
10W
Series
THS10
Packaging
Loose Piece Tray
Package/Case
Aluminium
Tolerance
±5 %
Temperature Coefficient
+50 ppm/°C
Automotive Standard
No
Technology
Wirewound
Termination Style
Solder Lug
Overall Length
17mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum Operating Temperature
250°C
Overall Height
9mm
Overall Width
17mm
Standards/Approvals
RoHS
Country of Origin
India
Product details