TE Connectivity TE2500B1R0J, 1 Ω 2.5 kW Wirewound Chassis Mount Resistor ±5 %
RS Stock No.: 701-5888Brand: TE ConnectivityManufacturers Part No.: TE2500B1R0J
Power Rating
2.5kW
Tolerance
±5 %
Temperature Coefficient
+440 ppm/°C
Minimum Operating Temperature
-25°C
Overall Length
600mm
Maximum Operating Temperature
255°C
Overall Width
40mm
Overall Height
119mm
Overall Diameter
60mm
Product details
High Power Wire Wound Resistor TE Series 2500W
TE Connectivity's TE Series provides a high power resistive solution for railway applications. With a mullite coating, these wire wound resistors offer a 2500W power rating. Featuring flameproof construction, a corrugated ribbon element allows for rapid cooling. Suitable applications include large electrical and production machinery, motor start/stop cycles, equipment discharge, load test simulation and dynamic braking.
High power rating
3x overload for 5 Seconds
Optimised for applications requiring stability and reliability
Select packaging type
Power Rating
2.5kW
Tolerance
±5 %
Temperature Coefficient
+440 ppm/°C
Minimum Operating Temperature
-25°C
Overall Length
600mm
Maximum Operating Temperature
255°C
Overall Width
40mm
Standards/Approvals
Overall Height
119mm
Overall Diameter
60mm
Product details