TE Connectivity TE1000B47RJ, 47 Ω 1 kW Wirewound Chassis Mount Resistor ±5 %
brand-logo
View all in Chassis Mount Resistors
Technical Document
Specifications
Resistance
47Ω
Product Type
Chassis Mount Resistor
Power Rating
1kW
Series
TE
Packaging
Box
Package/Case
Tubular
Tolerance
±5 %
Temperature Coefficient
+440 ppm/°C
Automotive Standard
No
Technology
Wirewound
Termination Style
Solder Lug
Overall Length
300mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum Operating Temperature
255°C
Overall Height
119mm
Overall Width
60mm
Standards/Approvals
No
Overall Diameter
60mm
Product details
High Power Wire Wound Resistor TE Series 1000W
Features and Benefits
- Up to 2500W Power Rating
- Mullite Coated
- Flameproof Construction
- 3 x overload for 5 secs
- Corrugated ribbon element for rapid cooling
Applications
- Large electrical and production machinery
- Motor Control
- Dynamic Braking
- Load Test simulation
- Equipment Discharge
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Select packaging type
QuantityUnit price
Specifications
Resistance
47Ω
Product Type
Chassis Mount Resistor
Power Rating
1kW
Series
TE
Packaging
Box
Package/Case
Tubular
Tolerance
±5 %
Temperature Coefficient
+440 ppm/°C
Automotive Standard
Technology
Wirewound
Termination Style
Solder Lug
Overall Length
300mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum Operating Temperature
255°C
Overall Height
119mm
Overall Width
60mm
Standards/Approvals
Overall Diameter
60mm
Product details
Features and Benefits
- Up to 2500W Power Rating