TE Connectivity 56 Ω Wirewound Resistor 7 W 5 % SBCHE656RJ
Resistance
56Ω
Power Rating
7W
Resistor Type
Power
Packaging
Box
Tolerance ±
5%
SBC
Automotive Standard
No
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
350°C
Height
8mm
Length
38mm
Standards/Approvals
No
Width
7mm
Temperature Coefficient
+200 ppm/°C
Product details
SBC Series 7W, Axial
Flame-proof wirewound resistors with superior electrical and mechanical characteristics
Lead length allows vertical or horizontal mounting
Ceramic Wirewound, Axial - 1W to 17W
Click here to find out more
You may be interested in
RES W/W 7W 56 OHM
Price on askingEach (Exc. VAT)
Arcol HS10 56R J
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Select packaging type
QuantityUnit pricePer Pack
Click here to find out more
You may be interested in
RES W/W 7W 56 OHM
Price on askingEach (Exc. VAT)
Arcol HS10 56R J
Resistance
56Ω
Power Rating
7W
Resistor Type
Power
Packaging
Box
Tolerance ±
5%
SBC
Automotive Standard
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
350°C
Height
8mm
Length
38mm
Standards/Approvals
Width
7mm
Temperature Coefficient
+200 ppm/°C
Product details
SBC Series 7W, Axial
RES W/W 7W 56 OHM