TE Connectivity 360 Ω Metal Oxide Resistor 9 W 5 % ROX9J360R
RS Stock No.: 187-1065Brand: TE ConnectivityManufacturers Part No.: ROX9J360R
brand-logo
View all in Through Hole Resistors
Technical Document
Specifications
Resistance
360Ω
Product Type
Resistor
Power Rating
9W
Resistor Type
Power
Packaging
Box
Tolerance ±
5%
Voltage
750V
Axial/Radial
Axial
Technology
Metal Oxide
Series
ROX
Automotive Standard
No
Package/Case
1800
Pin Count
2
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
155°C
Height
54mm
Length
54mm
Diameter
8.5mm
Standards/Approvals
No
Width
8.5mm
Temperature Coefficient
+350 ppm/°C
Lead Diameter
0.75mm
Country of Origin
Thailand
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
Price on asking
Each (In a Box of 300) (Exc. VAT)
Price on asking
Specifications
Resistance
360Ω
Product Type
Resistor
Power Rating
9W
Resistor Type
Power
Packaging
Box
Tolerance ±
5%
Voltage
750V
Axial/Radial
Axial
Technology
Metal Oxide
Series
ROX
Automotive Standard
Package/Case
1800
Pin Count
2
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
155°C
Height
54mm
Length
54mm
Diameter
8.5mm
Standards/Approvals
Width
8.5mm
Temperature Coefficient
+350 ppm/°C
Lead Diameter
0.75mm