TE Connectivity 39 kΩ Metal Oxide Resistor 3 W 5 % ROX3SJ39K
RS Stock No.: 214-2976PBrand: TE ConnectivityManufacturers Part No.: ROX3SJ39K
Resistance
39kΩ
Power Rating
3W
Resistor Type
Power
Packaging
Ammo Pack
Tolerance ±
5%
Axial/Radial
Axial
Voltage
350V
Series
ROX3S
Automotive Standard
No
Package/Case
PT-64
Pin Count
2
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
235°C
Length
16mm
Standards/Approvals
No
Width
5.5mm
Temperature Coefficient
+300 ppm/°C
Product details
TE Connectivity ROX3S Series 3W Power Metal Oxide Film Resistors
• High power in a compact form
• Excellent long-term stability
• 3W Rated dissipation at 70°C
• ±5% Resistance tolerance
• ±300ppm/°C Temperature coefficient
• 350V Limiting element voltage
• 600V (max.) Overload voltage
• 1000MΩ Insulation resistance
Select packaging type
Select packaging type
QuantityUnit pricePer Tape
Specifications
Resistance
39kΩ
Power Rating
3W
Resistor Type
Power
Packaging
Ammo Pack
Tolerance ±
5%
Axial/Radial
Axial
Voltage
350V
Series
ROX3S
Automotive Standard
Package/Case
PT-64
Pin Count
2
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
235°C
Length
16mm
Standards/Approvals
Width
5.5mm
Temperature Coefficient
+300 ppm/°C
Product details
• High power in a compact form
• 3W Rated dissipation at 70°C
• ±5% Resistance tolerance
• 600V (max.) Overload voltage
• 1000MΩ Insulation resistance